Любові всевишній присвячується…
Літературно-музична композиція для учнів 9-11 кл.
Зала прикрашена квітами, повітряними кульками у вигляді серця, букетами троянд, плакатами з висловами видатних людей про кохання, на нитці звисає маленький крилатий Купідон зі стрілами.
На сцену виходять двоє ведучих. ( Читають вірш Рождественського "Все начинается с любви…” на фоні відео ролика)
Звучить лірична музика. З різних боків з’являються два ангели, виконують декілька танцювальних рухів. Поволі музика стихає, і починається дійство.
1-й ангел: Як світ поживає?
2-й ангел: Все добре із ним.
Що статися може
Із світом старим?
1-й ангел: Життя як іде?
2-й ангел: Одне все і те ж.
Лиш серце людини
страждає без меж.
1-й ангел: То напевно любов полонила серця?!
2-й ангел: Любов? А це що - таємниця людська?
1-й ангел: Скажу тобі, і ти погодишся зі мною.
Це почуття - основа всіх земних основ,
Якому Бог молитвою святою
Дав ніжне і святе ім’я Любов.
Ведучий 2. Світ починається з любові…
Нехай вона й продовжить світ!
Нехай усі, хто з нами, знову
Пізнають радість й щастя зліт,
Ведучий 1. Нехай в полон візьме кохання,
І кожен з нас відчує сам,
Як почуття це, нове й давнє,
Життя наповнить змістом нам.
І кохання має пори року
Має вихідні й святкові дні,
То воно дає гіркі уроки,
То майже прощально вдалині
Скільки сліз пролито через нього
Та вирує пристрасть в нім яка
І хоч терном встелена дорога,
Та ніхто із неї не тіка.
Ведучий 1. Перегорнемо сторінки книг поетів та письменників різних часів і поринемо у чарівний світ літератури та любові.
Ведучий 2. Найвідомішою поетесою античної літератури, яка оспівувала кохання і надзвичайно тонко передавала психологічний і фізичний стан закоханої людини, була Сапфо. (На фоні музики звучить вірш).
Ведучий 2. В епоху Середньовіччя, у замках за високими мурами народжувалася поезія, яка покликана була служити Прекрасним Дамам. Це лицарська любовна поезія. Найяскравішим представником цієї доби є Данте Аліг’єрі .Багато з історії життя Данте навіки залишиться для людства білою плямою. Та вічним є фіалковий запах образу Беатріче.
Ведучий 2. Здається із глибини віків ми знову чуємо голос Данте. (Звучить мелодія) . Виходить учень – Данте і розповідає про себе. Виразне читання сонета
Ведучий 1. Доба Відродження подарувала світові митців слова, що теж возвеличували жінку.
Ведучий 2. Звали її Лаура. І була вона заміжньою жінкою, а він – молодим ученим і поетом. Петрарка кохав Лауру без надії, без сподівань. Його сонети – листи до неї. Навіть після смерті Лаури поет продовжує писати сонети, присвячені їй, коханій жінці, високе почуття до якої піднесло його над буденністю. Ми відчуваємо в поезії Петрарки живу душу, бо він кохає не ідеальний вигаданий образ, а земну жінку.
Ведучий 1. Пізнє Відродження подарувало світові ще одного загадкового титана. Він «... списом творчим світ потряс. Цей знаменитий лондонський Парнас. Ромео і Джульєтта, Отелло й король Лір...» Так це геніальний Вільям Шекспір.
Смаглява красуня. Я — Мері Фітон, придворна дама королеви Єлизавети. І повірте, ці сонети — про мене. (До Шекспіра). Хіба ж не мене ти бачив у снах, хіба ж не мій образ стояв перед тобою, коли ночами ти брався за перо?.. Звучить пісня «Сонет Шекспіра» ("Уж если ты разлюбишь")
Ведучий 1. Кохання приходить раптово і несподівано, коли у шаленому галопі час раптом зупиняється, коли в калюжах повсякденного життя відбиваються промені невловимої, тріпотливої радості, коли душа спалахує іскорками мрій і лине у світ Ромео і Джульєтти.
Звучить музика із мюзиклу «Ромео і Джульєтта»
Ведучий 2. Про любов до людей, до світу, до життя писали митці на зламі двох століть ХVІІІ та ХІХ. Овіяні волелюбним подихом епохи, дивлячись у майбутнє і відходячи від минулого, жили й творили поети, шукаючи ідеали на височинах людського духу та в глибинах людського почуття.
Ведучий 1. Гете й Шиллер, Байрон і Гейне, Міцкевич та Бернс… Імен поетів цього періоду, які писали про кохання, дуже багато. І у кожному творі постає перед нами людина зі своїми радощами, болем, нескореністю, щастям, сумом…
Звучить пісня на слова Р. Бернса «Моей душе покоя нет»
Ведучий 2. Поети творили, шукаючи ідеали у глибинах людської душі. Поети своїми творами дарували безсмертя коханим. Саме тому до нас дійшли імена Беатріче та Лаури. Геній О.Пушкіна відкрив ім’я Марії Волконської, Амалії Різнич, Єлізавети Воронцової, Наталії Гончарової… Та справжній пушкінський шедевр пов'язаний з імям Анни Петрівни Керн.
Ведуча. Віршем «Я помню чудное мгновенье…» Пушкін увіковічнив образ жінки з сильною душею, стосунки з якою він цінував так високо, що строфи, в яких були і спогади про першу зустріч, і палке почуття від нового побачення, лягли на папір за одну ніч.
Виходить учень у ролі О. Пушкіна і читає вірш .
Ведучий 2. Музику кохання, музику любові
Знов на струнах щастя серце виграє.
Пристрасно-солодкі звуки ці чудові:
В них краса і сила й незбагненність є.
Ведучий 1. ХХ століття - нові ідеї, нові концепції життя людини і суспільства.
Ведучий 2. «Вірші не пишуться - трапляються», «я пишу, як дихаю» - говорила Марина Цвєтаєва. Але за цією простотою створення віршів стояла поетична творчість – наполеглива, важка, не завжди успішна праця.
Звучить пісня на слова М.Цвєтаєвої «Мне нравится, что вы больны не мной…»
Ведучий ІІ. У житті всіх людей наступає мить, коли два погляди зустрічаються, а серця, вражені золотими стрілами Амура, вражають краплини крові, які виводять на скридомі життя звичне й неповторне водночас "кохаю". (Відкривається сцена. На сцені стіл на якому підсвічники з свічками, книги, листки, за столом сидить юнак і плаче, за його спиною дівчина)
Дівчина. «Я виходжу заміж за друга моєї юності Миколу Степановича Гумільова. Він любить мене вже 3 роки, і я вірю, що моя доля бути його дружиною... Я клянусь Вам усім для мене святим, що ця нещасна людина буде щаслива зі мною. Він пише мені незрозумілі слова, а я ходжу з листом до знайомих і питаю роз'яснення».
Ведучий 1. Так любов торжествує над світом. Вона поза віком, поза часом. Про любов написано багато. Про неї складають поеми, романи, вірші. А. Ахматова, М. Цвєтаєва, О. Блок, М.Гумільов, І.Северянін, Б.Пастернак…, хіба перерахуєш всіх, чиї імена срібною ниткою записані в історію російської літератури. Звучить пісня на слова Б. Пастернака «Зимняя ночь»
Ведуча: Кожен хоче жити без підлості та зради. Хоче радіти життю і ділити цю радість з близькою людиною. І якщо будеш бережно і безкорисливо ставились до всього, що тебе оточує, то зможеш щирість відрізнити від підступу. Зможеш відрізнити вічне від скороминучого.
Читець (на фоні музики).
Моя любове, я перед тобою.
Бери мене в свої блакитні сни.
Лиш не зроби мене слухняною рабою,
Не ошукай і крил не обітни!
Ведучий. А якщо прийде справжнє почуття, то оберігайте його і не знецінюйте коштовне. Дякуйте небу, зорям, квітам і обставинам, що
дарують вам радість. А коли виникають сумніви, то слухайте власне серце і звертайтеся до творів класиків.